Opony to jedyny element roweru, który ma stały kontakt z podłożem, stąd ich rola w kolarstwie jest kluczowa. Oprócz odpowiedniego doboru ogumienia liczy się także ciśnienie i to na nim się dzisiaj skupimy 👈
Odpowiednie ciśnienie gwarantuje podniesienie 3 kluczowych elementów jazdy – bezpieczeństwa, komfortu, a także szybkości.
Warto zaznaczyć, że jest to kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników m.in masy ciała, terenu i potrzeb użytkownika. Stąd też nie ma uniwersalnego rozwiązania, a dobrze sprawdza się metoda prób i błędów. Warto jednak mieć na uwadze kilka cennych wskazówek 👇
1. Na oponach producenci podają maksymalne i minimalne widełki, które dla danej opony są korzystne. Warto na to zwrócić uwagę i nie przekraczać ani maksymalnej, ani minimalnej wartości.
2. W przypadku, gdy nie jesteśmy zawodowcami – nie należy popadać w skrajności. Zbyt duże ciśnienie pozwala na szybszą jazdę, ale gorzej amortyzuje nierówności. Niskie ciśnienie gwarantuje lepszą amortyzację i przyczepność, ale zwiększa ryzyko przebicia dętki.
3. Jeżeli jeździmy w zróżnicowanym terenie – warto do każdego treningu ciśnienie dobierać indywidualnie. Jazda w terenie wymaga mniejszego ciśnienia, zaś na asfaltach można sobie pozwolić na więcej atmosfer. Oprócz terenu należy dostosować ciśnienie do masy ciała (im wyższa waga, tym więcej atmosfer), a także do długości treningu – długa jazda na wysokim ciśnieniu (szczególnie w terenie) może zwiększać zmęczenie rąk czy pleców).